Rękopis Hopkinsa
Powieść Sherriffa nieco trąci myszką, ale głównie dlatego, że jest bardzo brytyjska. Co więcej, brytyjska z czasów, kiedy istniało – zdawać by się mogło, że nieśmiertelne – imperium brytyjskie.
Powieść Sherriffa nieco trąci myszką, ale głównie dlatego, że jest bardzo brytyjska. Co więcej, brytyjska z czasów, kiedy istniało – zdawać by się mogło, że nieśmiertelne – imperium brytyjskie.
Alicja, menedżerka, specjalistka od wizerunku i przyjaciółka znanej piosenkarki i influencerki Mileny Bilikiewicz otrzymuje film, z którego wynika, że gwiazda została porwana i że jej życiu grozi niebezpieczeństwo. Ponieważ Milena słynie z szokujących akcji, Alicja nie ma pewności czy film … Czytaj więcej
W świecie opisanym Grabowskiego ludobójstwo dokonywane jest z poszanowaniem praw człowieka. Numery z obozów koncentracyjnych, tytułowych Ogrodów Ciszy, idą na śmierć bez strachu, w przekonaniu, że spotyka je największe szczęście.
Diuna może zachwycić zarówno tych, którzy lubią podróżować po niesamowitych światach zrodzonych w bogatej wyobraźni pisarzy, jak i dla tych, dla których literatura ma być odzwierciedleniem rzeczywistości.
Pierwsze dwa tomy serii Podzieleni Neala Shustermana ukazały się w Polsce już dwukrotnie… i przeszły bez echa. Niezrażone tym wydawnictwo Uroboros postanowiło wydać Unwind. Nie wiem, czy dlatego, że nazwisko autora za sprawą innych powieści było już znane, czy na … Czytaj więcej
Janusz A. Zajdel uważany jest za drugiego po Stanisławie Lemie, twórcę fantastyki naukowej w Polsce. Głównym osiągnięciem pisarza były powieści socjologiczno-polityczne, w których badał społeczności totalitarne. Jedną z powieści z tego cyku jest, wydane w 1983 roku Wyście z cienia.
Jerzy Vetulani – wybitny neurobiolog, współtwórca Piwnicy pod Baranami, wielbiciel kobiet, choć żonaty tylko raz. Zwolennik legalizacji marihuany, nie tylko tej medycznej. Zdeklarowany ateista, zaprzyjaźniony z Karolem Wojtyłą, nawet w czasach, gdy ten – już jako Jan Paweł II – … Czytaj więcej
Książka kucharska Harry’ego Pottera jest nie tylko kopalnią interesujących przepisów inspirowanych powieściami J.K. Rowling. Jest także zbiorem ciekawostek dotyczących jedzenia.
Violetta Rymszewicz w swoim reportażu Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego pokazuje, że takie śluby, które są wynikiem wolnej woli obu stron i w każdej chwili można je przerwać rozwodem, są przywilejem niewielkiej ilości kobiet oraz normą dla nielicznych mężczyzn.
Gwiazdkowy Prosiaczek to druga, po Ikabogu, powieść J.K. Rowling adresowana do dzieci a niezwiązana z uniwersum Harry’ego Pottera.
Dukaj w swoich esejach kreśli ponurą(?) wizję społeczeństwa, które, pozbawione przez sztuczną inteligencję zatrudnienia, żyje z gwarantowanej płacy minimalnej i nie wiedząc, co zrobić z nadmiarem czasu wolnego, oddaje się nudzie… czyli między innymi życiem celebrytów.
Zebrało się trzech uczonych mężów, a że o rodzimej polszczyźnie naszej pogwarzyć pragnęli, doprosili mnie do kompanii, bym czas z nimi wesoło spędzając, konwersację ich moderował.
Tai-pan, to druga powieść Jamesa Clavella wchodząca w skład Sagi Azjatyckiej
Odurzająca woń róż napełniała pracownię, a ilekroć wietrzyk letni musnął drzewa w ogrodzie, przez otwarte drzwi wnikał ciężki zapach bzu lub mniej intensywna woń kwitnącego głogu.
Słowo „pisarz” w języku polskim kojarzy się z autorem beletrystyki. Pisarzem jest więc Andrzej Sapkowski, Jacek Dukaj czy Łukasz Orbitowski, ale Jacek Hugo-Bader, Jerzy Bralczyk, bloger czy student piszący pracę magisterską już nie.
Wprawdzie przeciętny zdrowy człowiek świat poznaje za pomocą pięciu zmysłów, jednak tylko dwa z nich dominują w literaturze i filmie: wzrok i słuch. Postaci widzą piękno architektury lub przyrody, próbują odczytać charakter innych, wpatrując się w ich twarze, wsłuchują się … Czytaj więcej
Chociaż od premiery powieści Harry Potter i kamień filozoficzny upłynie w tym roku dwadzieścia pięć lat, wszystko, co jest związane z młodym czarodziejem, wciąż cieszy się ogromną popularnością. Nie dziwi więc, że zorganizowana w 2017 r. z okazji dwudziestej rocznicy … Czytaj więcej
Literatura fantastyczna długo nie cieszyła się uznaniem krytyków literackich. Nie byli oni w stanie doceniać opowieści o smokach, elfach, lotach w kosmos czy androidach. Miało to swoje złe strony — pisarz tworzący taką literaturę, bez względu na to, jak wartościowe … Czytaj więcej
Jan Parandowski kojarzy się przede wszystkim ze starożytnością, z przybliżeniem polskim czytelnikom kultury oraz mitów starożytnych Greków i Rzymian. Jednak dziełem życia pisarza była, pisana przez ponad dwadzieścia pięć lat, Alchemia słowa. Alchemia słowa to esej poświęcony tajnikom pracy pisarza. … Czytaj więcej